Hírek Hőszivattyú információk Hőszivattyú telepítés

Gázkazán és hőszivattyú. Együtt vagy külön?

GÁZKAZÁN ÉS HŐSZIVATTYÚ⁉EGYÜTT VAGY KÜLÖN

A 🔥 gázkazán és a hőszivattyú két népszerű fűtési megoldás, amelyeket gyakran külön-külön alkalmaznak. A gázkazán gyorsan és hatékonyan tud fűteni, de a működéséhez földgázra van szükség, ami egy nem megújuló energiaforrás és a mai viszonyok között a rendelkezésre állása vagy az ára kérdéses. A hőszivattyú viszont a környezetből nyeri a hőt, így környezetbarátabb megoldás, de a működéséhez villamos energiára van szükség (bár sokkal kevesebbre mint a normál fűtés esetében), viszont nagyobb a beruházási igénye.

Bár a legtöbb esetben nem az a kérdés, hogy melyik rendszert telepítsük, hanem, hogy egy meglévő gázfűtéses rendszert hogyan tegyük hatékonyabbá a hőszivattyúval.

A két rendszer előnyeinek összekapcsolásával egy hibrid fűtési rendszert alakíthatunk ki, amely a legjobb tulajdonságokat ötvözi. A hibrid rendszerben a gázkazán és a hőszivattyú együttműködik, hogy biztosítsa a megfelelő hőmérsékletet a lakásban.
A hibrid fűtési rendszer számos előnnyel jár, többek között:

👍Alacsonyabb fűtési költségek: A hőszivattyú a környezeti hőenergiát hasznosítja a fűtéshez, ami jelentősen csökkentheti a fűtési költségeket. A gázkazán használatára pedig ritkábban van szükség, hiszen csak kiegészíti a hőszivattyút, például nagyon hideg időben.

👍Környezetbarátabb: A hőszivattyú a környezetből nyeri a hő nagy részét, így nem jár a gázkazánhoz hasonló környezetterheléssel.

👍Magasabb fűtési hatékonyság: A hibrid rendszer fűtési hatékonysága magasabb, mint egy hagyományos gázkazán vagy hőszivattyú rendszeré. A hőszivattyú sokkal hatékonyabban működik, a gázkazán pedig csak akkor lép működésbe, amikor a hőszivattyú már nem tud megfelelően teljesíteni.

👍Üzembiztonság: A hibrid rendszer üzembiztos, mert az összekötéstől függően az egyik rendszer mindig rendelkezésre áll a fűtéshez, bár a legtöbb esetben egymást kiegészítve működnek.

A hibrid rendszer hátrányai:

👎Beruházási költség: A hibrid rendszer beruházási költsége magasabb, mint egy hagyományos gázkazán vagy hőszivattyú beszerzésének költsége.

👎Több helyet igényel: A hibrid rendszerhez két fűtőberendezésre és egyéb kiegészítőkre van  szükség, így több helyet igényel, mint egy hagyományos rendszer.

A hibrid rendszerek számos különböző módon építhetők ki.
A legegyszerűbb megoldás egy olyan rendszer, amelyben a gázkazán és a hőszivattyú össze van kötve, de a két rendszer egymástól függetlenül működik, és a vezérlő egység dönti el, hogy melyik rendszert kell használni. (Ez az úgynevezett „bivalens alternatív” működés.)
Már ez is hatékony megoldás, de létezik még hatékonyabb, bár ehhez több gépészeti megoldást kell alkalmazni.

A másik lehetőség egy olyan rendszer, amelyben a hőszivattyú és a gázkazán egy puffertárolón keresztül van összekötve. Ebben az esetben a hőszivattyú a puffertárolót melegíti fel, és a gázkazán csak akkor lép működésbe, ha a puffertároló hőmérséklete lecsökken. Ez az úgynevezett „bivalens párhuzamos” üzem, amikor a hőigény kiszolgálásában a bivalenciapont elérése után a hőszivattyú meghívja a folyamatba a gázkazánt – és így mindkét hőtermelő részt vesz a hőveszteség fedezésében.

(*Bivalencia pont – Az a pont, amikor a hőszivattyú a maximális teljesítménye mellet, még pont ki tudja szolgálni az épület hőveszteségét.)

A hibrid rendszerek esetében a hőszivattyút soha nem a névleges teljesítményhez igazítjuk, hiszen a csúcsteljesítmény fedezésére ott a második hőtermelő, a gázkazán. Mivel a gázkazán teljesítménye nem függ a külső hőmérséklettől, és a kondenzációs technika nagyteljesítménnyel rendelkezik, így a hőszivattyú (megfelelő COP-értékét is figyelembe vevő) bivalenciapont meghatározását követően kiszolgálja a fűtési rendszert.

A hibrid rendszerek kiépítése egy szakember feladata. A rendszer kiválasztásakor figyelembe kell venni a ház fűtési igényeit, a rendelkezésre álló energiahordozókat, helyet és a költségvetést.

❗Nagyobb gépházigény, nagyobb keresztmetszetű fűtési csővezetékek

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy hibrid hőszivattyús rendszer esetében a kivitelezéshez sokkal nagyobb terület kell, hogy rendelkezésre álljon, hiszen a hőszivattyú mellett puffertárolónak mindenképpen helyet kell biztosítani, de egyéb vezérlő egységek telepítésére is szükség lehet.

Az is nagyon fontos, hogy a berendezésrendszer és a fűtőkörök igényeinek megfelelő csőátmérők álljanak rendelkezésre a helyes működés eléréséhez.

Összefoglalás

A gázkazán és a hőszivattyú összekötése egy olyan hibrid rendszert hoz létre, amely számos előnnyel jár. A hibrid rendszerek alacsonyabb fűtési költségeket, magasabb fűtési hatékonyságot és nagyobb üzembiztonságot biztosítanak. Azonban a kivitelezést alapos tervezés kell megelőzze és telepítéséhez összetett gépészeti megoldásokat is kell alkalmazni, így fontos a megfelelő szakember kiválasztása.

Váltsa ki Ön is otthona fűtését-hűtését és melegvíz ellátását hőszivattyúval!

Hőszivattyús fűtő-hűtő rendszerek, padló és mennyezeti fűtő-hűtő rendszerek, épületgépészeti kivitelezés egy kézben az OkosHőszivattyúnál.

KÉRJEN ÁRAJÁNLATOT EGYSZERŰEN!

Munkatársunk még aznap, de legkésőbb a következő munkanapon felveszi Önnel a kapcsolatot.